Make your own free website on Tripod.com
< Geri

   Bu projenin son zamanlarda en fazla itina gösterilen kısmı güvenlik modülleridir. Güvenlik modülleri enteresan özelliklere sahip bir şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcı için 3 tip güvenlik sunmaktadır.Bunlar:

 • Normal Güvenlik Nu:(3)
 • Togge(Tuş kOntrolü Genel Güvenlik sistEmi) Nu:(2)
 • Planet, Dos yazma kipi güvenlik sistemi Nu:(1)

     Şimdi bunların üzerinde kısaca duralım.
  1 Numaralı güvenlik sistemi: Bu güvenliği aktif hale getirdiğinizde sadece Planet-Dos komut satırında yazdığınız yazıları kendi günlüğüne kaydeder. Böylece Planet'te çalışan birinin hangi tarihte neler yaptığını günlükten öğrenebilirsiniz.

  2 Numaralı güvenlik sistemi: Bu modül, şifreyi kuran kullanıcı tarafından en pratik ve esnek olan bir güvenlik sistemidir. Şimdi bunda kullanıcı şifreyi verirken bir tuş belirlediği için açılışta o tuşa bastığında şifre falan sormuyor. O tuşa basılmadığı takdirde şifre güvenlik ekranı karşınıza geliyor. Bir kere şifre güvenlik ekranı karşıya geldikten sonra 2. defa açışta o belirtilen tuşu bulsanız dahi işe yaramıyor. Ve sizlerin o anda hangi şifreyi kaçıncı defa da yanlış girdiğinize kadar hepsini günlükte not tutuyor. Tarih,saat hepsini Mesela biri tahmini ilk şifre 123 demiş 2. açışta şifreyi 1983 demiş, ben bunları günlükten öğrenerekten onun suratına vurabiliyorum.

  3 Numaralı güvenlik sistemi: Bu güvenliği de klasik olarak adlanrırsak doğru bir tabir olur. Normal bilgisayar açılışına şifre atıyor. Aslında Planet'i şifreliyor ondan bilgisayar açılışıda şifrelenmiş oluyor. Togge de geçerli olan hatalı giriş özellikleri bunda da mevcut bulunmaktadır. Hatta c:\planet\not.mdl adında bir dosya oluşturarak içine yazdığınız yazıları şifre ekranında not olarak resmedebilirsiniz.
  Yalnız bu güvenliği Togge ile birlikte aktif hale geçirmeyin, karışıklığa sebebiyet verir.

  3.Numaralı güvenlik