Make your own free website on Tripod.com
[ SIKÇA SORULAN SORULAR ]
Planet-Dos gerçek bir işletim sistemi mi?

>> Bu sorunun cevabı "Planet-Dos Nedir?" kısmında verilmiş olarak bulunmaktadır.

Hangi işletim sistemlerinde çalışmaktadır?

>> Ms-Dos'un tüm sürümleri,Windows 3.1,Windows 95 ve Windows 98 üzerinde denenmiştir. Bunlar üzerinde rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. Windows ME ve XP de şu ana kadar deneme fırsatı bulamadığımdan bu sistemler üzerinde çalışıp çalışmadığı kanaatinde bir şey diyemiyeceğim.

Ne tür özellikteki bilgisayarlarda çalışır?

>> Planet-Dos, Pentium 120, 32 MB Ram, 1,2 Gb harddisk, Award bios 96, S3 Trio ekran kartı özelliklerinde bir bilgisayarde geliştirilmiştir. Bunu takiben hemen hemen aynı özellikli 166 MMX, Pentium II 333 + 64 MB ram, Celeron 433 tipi bilgisayarlarda test edilmiş, herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. En son olarakta (28 Ekim 2002) Pentium 4 1700 Mhz +128 MB ram,40 Gb harddisk ve 98 SE Windows işletim sistemi altında test edildi. Bu sistemde sadece ARSM.EXE modülündeki açılış resmini gösteriminde sorun çıktı. Resmi göstertmedi.Bir kaçta ufak aksaklık çıktı bunlar haricinde gayet normal bir şekilde çalıştı.

Hangi programlama dilinde yazıldı?

>> Planet-Dos, Borland Pascal 7.0(16 bit) programlama dilinde geliştirilmiştir.


Planet-Dos'ta fontu değiştirmek istiyorum

>> Planet-Dos'ta fontu değiştirmek için fnt.com programı yardımı ile sağlanır. Eğer path değişkeni tanımlı ise bu programı her dizinde kullanabilirsiniz. Değişik stildeki fontlar c:\planet\araclar dizininde uzantısı vgf olarak yer almaktadır. Eğer bu fontları her planet-Dos'u açışta aktif hale getirmek istiyorsanız c:\planet\pcv.bat dosyasından yararlanmanız gerekir. Mesela Planet-Dos 4.0 (EG) standart olarak dosyayı aşağıdaki gibi ayarlar.

@echo off
rem Burada yazılan yazıları kesinlikle ellemeyin ve değiştirmeyin
rem -------------------------------------------------------------
Mode con rate=32 delay=1
c:\planet\v1.exe
c:\planet\odkp.exe
c:\planet\dg.exe

Yukarıdaki satırları aşağıdaki gibi değiştirin.

@echo off
rem Burada yazılan yazıları kesinlikle ellemeyin ve değiştirmeyin
rem -------------------------------------------------------------
Mode con rate=32 delay=1
c:\planet\araclar\fnt.com c:\planet\araclar\my.vgf
rem veya da c:\planet\araclar\fnt.com
cls
c:\planet\v1.exe
c:\planet\odkp.exe
c:\planet\dg.exe

Böylece Planet-Dos'a her geçtiğinizde belirlediğiniz font kullanılacaktır

Planet-Dos'u özelleştirin

>> Planet-Dos'u özelleştirmek için "Torna" programından yararlanın. Bu program sayesinde açılış resmini kaldırma,güvenliği iptal etme, günlüğü silme ve kontrol etme, açılış modülünü kaldırma gibi birçok ayarı değiştirebilirsiniz.

Planet-Dos'ta kaç komut var?

>> MS-Dos'un komutları+Türkçeleri(dir->liste, copy->kopyala gibi) ve ek olarak 38 'in üzerinde kendi komutları ve birçok yardımcı araçla(sea,arj,zip,lha,qflop,mouse...) sizlere esnek ve daha zengin bir dos ortamı sunmaktadır. Bunların yanında arabirime yapışık kısayol modülü ve araçlar mönüsü bulunmaktadır.