Make your own free website on Tripod.com
< Geri

   Komut satırında yazılar yazarken MS-Dos'tan farklı olarak ingilizce komutların Türkçe karşılıklarını kullanabilirsiniz. Mesela dir yerine liste yazsanız da olur dir yazsanız da... Sadece bu değil bu meseleyi daha da açacak olursak, COPY komutu en güzel örnektir. Bu komutu yalnız kullandığınızda sizlere mönü sistemli kopyalama işlemi sunmaktadır. Bu işlem içerisinde kopyalama birimini gösteren %'lik dilim yer almaktadır. Bu bir kolaylıktır. Yok normal kopyalama yapmak istiyorsanız komutu parametreleri ile kullandığınızda klasik MS-Dos daki copy komutu görevini görür. Bu REN komutu içinde geçerlidir.

   Dizinler içerisinde geçiş yaparken sizlere kolaylık sağlayacak biricik bir komut vardır, o da "GO" komutudur. Bu komut sayesinde klasörü hangi dizinler içerisinde olursa olsun geçiş yapmanıza olanak sağlıyor. Mesela, c:\progra~1\ajanda\sesler\zilses\ayarkism\ adında bir klasörler zinciri olsun. Sen de "ayarkism" kısmına geçiş yapmak istiyorsun. CD komutunu kullanacağına "GO ayarkism" yazsan direk o klasöre geçiş yapabiliyorsun. Hatta ayarkism tam yazmasan da olur. "GO ayark" yazsan gene o dizine direk geçer. Bu tip örnekleri zorlaştırarak çoğaltabilirsiniz de!

  Sadece bunlar da değil, daha birçok bunun gibi güzide özellikler mevcut. Komut satırında yazdığın komutları kısa yoldan silmek için ESC'ye basmak gibi, Root dizininde cd.. yazdığında "Dizin yok be abicim!" dediği gibi, Planet-Dos'tan çıkıp tekrar girdiğinde en son uğraştığın dizine girmesi gibi...